Lecitinas – raktas į sveikatą ir ilgaamžiškumą!

LECITINAS – RAKTAS Į SVEIKATĄ IR ILGAAMŽIŠKUMĄ

1846 m. prancūzų mokslininkas Maurice'as Goble (Maurice Gobley) pirmą kartą izoliavo fosfolipidų mišinį (cholino, inozitolio ir tt.) iš kiaušinio trynio.  1850 m. ši medžiaga buvo pavadinta lecitinu, kuris, verčiant iš  Graikų kalbos žodžio lecithos, reiškia trynį.

Nuo tada buvo atlikta daug tyrimų, kurie įrodė lecitino vertę žmonių sveikatai.

KAS YRA LECITINAS?

Biochemiškai lecitinas priskiriamas fosfolipidams, kurie yra viena iš pagrindinių kiekvienos gyvos ląstelės membranos struktūros dalis. Iki 30% smegenų sausosios medžiagos sudaro fosfolipidai.

Jų funkcija  yra gana sudėtinga. Vykstant  ląstelėse medžiagų apykaitai, jie atlieka filtro funkciją, jonų mainų procesuose dalyvauja,  kaip katalizatoriai, taip pat reguliuoja vidinį ląstelės slėgį.

Net 66% lecitino yra apsauginiame izoliaciniame ląstelių dangale, vadinamu mielinu. Jis apgaubia galvos smegenis, stuburą ir tūkstančius kilometrų nervų skaidulų.

Mielino dangalas yra toks svarbus nervų skaiduloms, kaip žiemą paltas, kaip izoliacija elektros laidui, kuriuo teka elektros srovė.

Pabandykime įsivaizduoti mūsų nervines ląsteles, kuriomis perduodami nerviniai impulsai, kaip elektros laidus, perduodančius elektros srovę. Elektros laidai izoliuoti izoliacine medžiaga, kad apsisaugoti nuo elektros iškrovos. Nervinės skaidulos izoliuotos mielino sluoksniu, kuris sąlygoja nepertraukiamų impulsų sklidimą nervinėmis ląstelėmis, ir apsaugo jas nuo dirglumo.

KODĖL SVARBU VARTOTI LECITINĄ?

KEPENYS IR TULŽIS

KEPENYS stambiausia mūsų organizmo liauka ir pagrindinis organizmo filtras.

Sunku pervertinti kepenų funkciją mūsų organizme. Nuo jų priklauso tiesiog viskas – nuo širdies darbo iki raumenų, sausgyslių, nervinių impulsų, odos būklės. Todėl negalima leisti atsirasti net menkiausiems kepenų ir tulžies takų  sutrikimams.

Pažeistos kepenys gali išprovokuoti rimtus sutrikimus, nes jos tiesiogiai įtakoja organizmo sveikatos visumą.

Akademiko I.P. Pavlovo žodžiais, kepenys -  svarbiausia organizmo biocheminė laboratorija, atliekanti kenksmingų medžiagų pašalinimo iš organizmo funkciją. Kepenys – žmogaus organizmo filtras. Todėl ypatingai svarbu palaikyti sveiką kepenų būklę, nes sutrikus jų funkcijai, sutrinka visų kitų organų veikla.

Kepenys – tai didžiausia organizmo liauka. Jų išskirtinė ypatybė tame, kad į jas patenka ir veninis, ir arterinis kraujas. Nei riebalų, nei angliavandenių, nei baltymų, nei fermentų, nei pigmentacijos, nei hormonų apykaitos procesai nevyksta be kepenų poveikio. Kepenys gamina tulžį ir pačiu aktyviausiu būdu dalyvauja virškinimo procese.

Kepenys  – „kraujo depo“, kur kaupiasi apie 20% žmogaus kraujo, nukreipiamo ir paskirstomo į visus organus, tame tarpe ir į sausgysles.  Jei sutrinka teisingas kraujo paskirstymas, atsiranda kraujo apytakos ligų požymiai, taip pat ir raumenų mėšlungis, ar galūnių  traukuliai.  Kepenys kaupia, o po to skirsto daugelį vitaminų, dalyvauja cholesterolio apykaitoje.

Rūpintis kepenimis būtina visą gyvenimą. Skiriant  bent tris mėnesius metuose kepenų valymui, galima išvengti tiek lengvų, tiek sunkių kepenų funkcijos sutrikimų. Tai reikia daryti profilaktinėmis natūraliomis priemonėmis.

Esant pažeistai kepenų funkcijai, tenka vartoti vaistus. Tačiau visuomet reikia žinoti, kad papildomos profilaktinės priemonės pagreitins išgijimą ir sustiprins kepenų funkciją. 

Efektyvus pagalbininkas kepenų valyme bei susirgimų profilaktikoje – Sojos lecitino granulės. Sojos lecitino veikliosios medžiagos mažina riebalų sankaupas kepenyse, apvalo ir atstato kepenų bei tulžies, kur vyksta visų su maistu gaunamų riebalų transformavimas, ląstelių funkciją,  Normalizuoja tulžies sudėtį, mažina jos tankį, skatina tulžies išsiskyrimą, neleidžia susidaryti ir  tirpina cholesterolio akmenis tulžies pūslėje, emulguoja ( suriša) riebalus ir pagerina jų  absorbciją žarnyne. Dėl šios priežasties riebalai (tame tarpe ir blogas cholesterolis) nepatenka į kraujagysles.

KRAUJAGYSLĖS, CHOLESTEROLIS, KRAUJO SPAUDIMAS
Gyvybė paremta kraujo, kuris perneša maisto medžiagas ir deguonį, tekėjimu kraujagyslėmis.

Sojos lecitine esančios linolinė ir linoleninė rūgštys bei fosfolipidai aktyvina angliavandenių ir baltymų apykaitą, neleidžia formuotis cholesterolio sankaupoms, mažina cholesterolio  koncentraciją kraujyje ir kraujo spaudimą. Tai ypač svarbu širdies - kraujagyslių ligų profilaktikai. Jeigu cholesterolio per daug, jis nusėda ant kraujagyslių, jos siaurėja ir šiurkštėja. Šie pokyčiai smarkiai sutrikdo kraujotaką, sukelia sunkias ir rimtas ligas: krūtinės anginą, miokardo infarktą, širdies ritmo sutrikimus, dusulį, net insultą.

Sojos lecitino veikliosios medžiagos stimuliuoja raudonųjų kraujo ląstelių ir hemoglobino gamybą, aktyvina fibrinolizę ir kraujo koaguliacinių savybių silpnėjimą. Todėl skatina aterosklerozinių plokštelių ištirpimą, mažina  trombų susidarymo galimybę. Kraujas laisviau  teka kraujagyslėmis.

Dėl minėtų Sojos lecitino veikliųjų medžiagų funkcijų, silpnėja ūžesiai ausyse, galvos svaigimas.

ATMINTIS, PROTINĖ RAIDA

Lecitine esantis cholinas ir inositolis dalyvauja fosfolipidų apykaitos procesuose (suskaido riebalus) ir gerina smegenų ląstelių atminties funkciją, padidina atminties galimybes.  Pagerina žmonių intelektinę veiklą, padidina jos efektyvumą,  aktyvina psichinę veiklą. Šios savybės lecitinui būdingos todėl, kad fosfatidilcholinas, pagrindinis lecitino komponentas, dalyvaujant vitaminui B5 (pantoteno rūgštis), yra transformuojamas į acetilcholiną, vieną iš labiausiai paplitusių smegenyse neurotransmiterių, atsakingą už minėtas savybes.

Lecitinas yra svarbus vaisiaus vystymuisi ir kūdikiui pirmaisiais gyvenimo mėnesiais.

Lecitinas, kaip mitybinė smegenų medžiaga,  turi didelę įtaką protinei raidai, intelektiniam vystymuisi ir atminties mechanizmo formavimuisi bei išsaugojimui.

Lecitinas stiprina vaikų atmintį, padeda susikaupti ir išlaikyti dėmesį, gerina jų susikoncentravimą, imlumą gaunamai informacijai.
Paauglystėje, kai prasideda hormonų audros ir nuotaikų nestabilumas,  lecitinas prisideda  prie nervų sistemos balansavimo ir funkcionavimo.

Paauglystė  yra žmogaus lytinio, fizinio ir psichinio brendimo laikotarpis, kuriame  dalyvauja  visos organizmo sistemos: virškinimo, kraujotakos, nervų ir tt. Šiuo laikotarpiu labai svarbus reguliarus lecitino vartojimas. Jis, kaip organizmo ląstelių pagrindinė statybinė ir maistinė medžiaga, būtinas šių sistemų išsivystymui ir funkcionavimui. Būtent paauglystėje prasideda aterosklerotinių  plokštelių  formavimasis  kraujagyslių  sienelėse. Tik fosfolipidai, nekenkiant visam organizmui, gali pašalinti  cholesterolį iš dar minkštų plokštelių, paskatinti  jų laipsnišką rezorbciją ir pagerinti cholesterolio metabolizmą. Kai  lecitino trūksta, veikiant  kalcio druskoms, minkštos plokštelės  palaipsniui sukietėja.

VAISTAI, ALKOHOLIS, NIKOTINAS

Lecitinas apsaugo kepenis nuo toksinio vaistų, alkoholio ir kitų iš aplinkos ir maisto gaunamų toksinų poveikio. Svarbu žinoti, kad alkoholis ir vaistas yra cheminis, svetimas organizmui, darinys. Gydydamiesi ligą vaistais, dažnai pajuntame neigiamus pašalinius simptomus, kuriuos sukelia vaisto  cheminio junginio toksiškumas. Todėl labai patartina bent kartą kas ketvirtį apvalyti kepenis, ir išgerti Sojos lecitino granulių.

Lecitinas yra naudingas, siekiant palengvinti, ar panaikinti nikotino priklausomybę. Taip yra dėl to, kad acetilcholinas, esantis lecitino sudėtyje, ir nikotinas veikia tuos pačius receptorius ir konkuruoja tarpusavyje.

IŠSĖTINĖ SKLEROZĖ

Dėl lecitino trūkumo, mielino - izoliacinis ląstelių dangalas, plonėja, pažeidžiamas jo sluoksnis, todėl nervų skaidulomis perduodami impulsai gali susilpnėti, o kartais ir visai išnykti.

Neefektyvus, iškraipytas impulsų sklidimas tarp centrinės bei periferinės nervų sistemos sukelia išsėtinės sklerozės simptomus.

Kai mielino danga yra nepažeista, nerviniai impulsai sklinda be užlaikymo.

Žmonių, sergančių išsėtine skleroze, mielino sluoksnyje esančio lecitino kiekis, nesiekia normos.

LYTINĖS LIAUKOS

Lecitinas gerina lytinių liaukų funkciją. Tai paaiškinama tuo, kad jis palaiko kepenų gebėjimą paversti estradiolį (estrogeno forma, kuri turi didžiausią potencialą sukelti vėžį), į estriolį, kuris yra saugesnis ir turi mažesnį  kancerogeninį poveikį.  Kitas lecitino veikimo mechanizmas šioje srityje susijęs su tuo, kad lytiniai hormonai (estrogenai, progesteronas, testosteronas) yra sintetinami organizme iš cholesterolio, bet tik jeigu pastarasis yra transporto ir įsisavinimo būklėje. Tokią formą  cholesteroliui  suteikia  lecitino komponentai (cholinas ir inozitolis).

DIRGLUMAS, NEMIGA

Lecitino kiekis: lecitinas yra suardomas kiekvieną dieną ir su amžiumi lecitino kiekis mažėja. Dėl jo trūkumo plonėja mielino dangalas, kuris pats savaime su amžiumi tampa plonesnis. Tuomet sutrinka nervų sistemos veikla, atsiranda dirglumas, lėtinio nuovargio sindromas, nervinis išsekimas, priepuoliai.  Ypač jo sunaudojimas padidėja organizmo perkrovimo metu, pvz. protinio, nėštumo ir žindymo laikotarpiu.

LECITINO GRANULIŲ VARTOJIMAS

Lecitino kiekis, kurį reikia suvartoti, priklauso nuo bendros organizmo būklės ir krūvio intensyvumo.

Lecitinas transportuoja vaistus ir vitaminus į ląsteles. Jo stoka mažina vaistinių preparatų ir vitaminų, ypač tirpių riebaluose, A, D, E, K, efektyvumą. Todėl efektyvumo formulė: vitaminai+lecitinas, vaistai +lecitinas.

Lecitinas granulėse vartojamas vienas ir su maistu. Galima užsigerti sultimis ar vandeniu, berti į rūgpienį, jogurtą, varškę, salotas ar kitą šaltą vandenį.

Rekomenduojama dienos norma - po 1 arbatinį šaukštelį 2 kartus per dieną.

Nebalintas sojos lecitinas granulėse, 200 g, neturi dirbtinių aromatizatorių, dažiklių, konservantų, be genetiškai modifikuotų organizmų.