Ar jau atradote kanapių aliejų? Šis „gyvybės šaltinis“ gali stovėti ir ant Jūsų stalo

Kai kurie giliai mąstantys žmonės mano, kad gyvenimas yra paradoksas, kurio nereikia suprasti, bet reikia iki galo išgyventi. Tačiau išminčiai yra sakę: „Pažink save“. Tad bet kuriuo atveju geriau siekti žinių, nei įsitaisyti nežinojime, ypač kai kalbame apie sveikatą.

Seniai yra žinoma, kad sveikatos būklė pirmiausia priklauso nuo “kuro kokybės, kurio energija mums leidžia važiuoti pirmyn”, t.y. mūsų mitybos kokybinių verčių.

Amino rūgštys ir nesočiosios riebalų rūgštys

Yra 8 amino rūgštys, kurių žmogaus organizmas negali pasigaminti pats, ir dar 2, kurių organizmas negali pasigaminti pakankamo kiekio, todėl jos yra gyvybiškai būtinos. Mityba be vienos iš jų galiausiai gali sukelti ligas ar net mirtį. Šios nepakeičiamosios amino rūgštys, kartu su 11 kitų, kurias organizmas gali pasigaminti pats, yra sujungtos pagal genetinius RNR ir DNR modelius į struktūrinius baltymus, kurie teikia kūnui gyvybę ir normalų funkcionavimą.

Nesočiosios riebalų rūgštys skirstomos į mononesočiąsias ir polinesočiąsias, kurios skiriasi savo jungtimis. Svarbiausios gamtinės nesočiosios riebalų rūgštys yra arachidono, krotono, palmitoleino, vakceno rūgštys, linolo (Omega 6), α‑linoleno (Omega 3) rūgščių ir kt., kurių žmogaus organizmas nesintetina, jas organizmas turi gauti su maistu. Organizmo vystymuisi yra būtinos nesočiosios riebalų rūgštys - iš arachidono rūgšties sintetinamos biologiškai aktyvios medžiagos (prostaglandinai, prostaciklinai, tromboksanai, leukotrienai), kurios reguliuoja kraujo krešumą, leukocitų judėjimą. Manoma, kad jos gali sumažinti MTL (blogojo cholesterolio) ir didinti DTL (gerojo cholesterolio) kiekį kraujyje. Nesočiosios riebalų rūgštys taip pat labai svarbios širdies veiklai. Omega-6 riebalų rūgštis (linolo rūgštis) yra būtina kraujo krešėjimo ir kraujo spaudimo reguliacijai. 

Omega-3 ir Omega-6 yra nepakeičiamos dar ir todėl, kad iš jų žmogaus organizme pasigamina kitos riebalų rūgštys, kurios yra labai svarbios vaikų protiniam vystymuisi, regėjimui bei visaverčiam augimui. Omega-3 riebalų rūgštis (alfa-linoleno rūgštis) organizme virsta į eikozapentaeno (EPR) ir dokozaheksaeno (DHR) rūgštis. Tyrimai rodo, kad EPR ir DHR sumažina uždegimines organizmo reakcijas, sumažina kraujo krešėjimą ir trigliceridų kiekį kraujyje. Tokiu būdu, šios dvi rūgštys sumažina širdies infarkto pavojų. Suaugusiųjų organizme jos mažina cholesterolio, trigliceridų koncentraciją kraujuje, stabdo aterosklerozę, slopina uždegimus. Šių riebalų rūgščių gausu augaliniuose pirmo šalto spaudimo nerafinuotuose aliejuose, lašišose, silkėse, žuvų taukuose, žinduolių kepenyse.

Kanapių aliejus – „gyvybės šaltinis“

Augalinių kanapių sėklose, yra visos būtinos amino rūgštys ir nepakeičiamosios riebalų rūgštys, kurios reikalingos sveikam žmogaus organizmui palaikyti. Joks kitas augalas neturi tiek nepakeičiamųjų amino rūgščių, tokiu lengvai virškinamu pavidalu ir tokiu puikiu santykiu (3:1), kuris idealiai atitinka žmogaus mitybos poreikius.

Net 80% kanapių sėklų aliejaus masės sudaro riebalų rūgštys: omega-6 ir omega-3.

Kanapių sėklų aliejus taip pat yra geras gama-linolo rūgšties (GLA) šaltinis, jame gausu fermento lipazės, kuri yra puikus neinvazinis chelacinis gydymas, skirtas pašalinti apnašas nuo kraujagyslių ir ląstelių membranų. Tokiu būdu šis aliejus skatina širdies sveikatą ir apsaugo nuo širdies ligų.

Pastebėta, kad vartojant kanapių sėklų aliejų yra slopinamas apetitas, o ypač potraukis saldumynams. Kanapių sėklose esanti GLA rūgštis gali sumažinti cukraus potraukį ir yra natūralus apetitą slopinantis produktas, padedantis numesti svorio.

Nustatyta, kad diabetas yra susijęs su nesubalansuotu pagrindinių riebalų rūgščių vartojimu. Kadangi kanapių sėklų aliejuje gausu nepakeičiamųjų riebiųjų rūgščių, jis turi didelį diabeto prevencijos ir gydymo potencialą.

Kanapės nėra unikalios tuo, kad sėklose yra visos būtinos amino rūgštys. Linų sėklose taip pat yra visų būtinų amino rūgščių, kaip ir daugelyje kitų augalų karalystės sėklų. Tačiau kanapių sėklų baltymai unikalūs tuo, kad 65% jų sudaro globulinai. Tai yra didžiausia išraiška visoje augalų karalystėje.

Globulinai (lot. globulus – „rutulėlis“) – baltymų grupė, sudaranti 40 % visų kraujo serumo baltymų. Globulinai kartu su albuminais yra vieni gausiausių žmogaus baltymų. Globulinai kartu su albuminais ir nedidelės molinės masės medžiagomis palaiko kraujo osmosinį slėgį. Globulinai gali padėti apsisaugoti nuo bakterijų ir virusų sukeltų ligų.

Be viso to, kanapės vertinamos, nes kanapių aliejus labai vertingas dėl sudėtyje esančių vitaminų A, B1, B2, B3, B6, C, D, ir E, kalcio, magnio, kalio, geležies, cinko ir kitų mikroelementų. Tai vienintelis augalas, sudėtyje turintis D vitamino, būtino kalio absorbcijai.

Kanapių sėklų aliejus yra puikus odos drėkiklis, nes jis lengvai absorbuojamas odoje ir labai prisideda prie odos barjerinės funkcijos, kad būtų išvengta drėgmės praradimo. Kanapių aliejus yra puikus odos maistas, nes jame gausu maistinių medžiagų, nepakeičiamųjų riebiųjų rūgščių ir antioksidantų, todėl jis yra idealus nešiklis aliejumi masažui ir gydomosioms procedūroms. Tam tikrą laiką ją naudojant, odos išvaizda gali žymiai pagerėti.

Žinoma, kad kanapių sėklų aliejuje esančios nepakeičiamos riebiosios rūgštys suteikia plaukams drėgmės ir blizgesio, skatina plaukų augimą, stiprina trapius plaukų sruogus ir padeda plaukams augti storesniems. Kanapių aliejaus užtepimas ant galvos odos sumažina keletą galvos odos problemų, įskaitant sausumą, niežėjimą ir pleiskanas, ir galbūt padės gydyti galvos odos psoriazę.

Kanapių aliejaus kokybė ir naudojimas

Renkantis ne tik aliejų, bet ir kitus maisto produktus, labai svarbu atkreipti dėmesį, kad visi produktai būtų gaminami vietose, kuriose yra laikomasi Geros Gamybos Praktikos, kurios atitinka visus švaros standartus bei gamybos reikalavimus, vietose, kurios nuolat tikrinamos atitinkamų valstybinių institucijų. Atkreipiame dėmesį, kad buitinėmis sąlygomis pagamintas aliejus bus dalinai oksiduotas, gali turėti įvairių teršalų patekusių iš aplinkos.

Geriausia rinktis kaip įmanomą tyresnį kanapių aliejų, t.y. aliejus turi būti pirmo ir šalto spaudimo, nerafinuotas, be priedų ir konservantų. Kanapių aliejus turi būti išpilstytas į tamsaus stiklo tarą, kad apsaugoti aliejų nuo šviesos ir deguonies poveikio, kuris gali sukelti aliejaus oksidaciją. Jei kanapių sėklų aliejų ketinate vartoti nuolatos, patogiausia jį laikyti šaldytuve.

Pasinaudokite mūsų gamtos teikiamomis dovanomis ir įtraukite kanapių sėklų aliejų į savo kasdienį racioną. Netruksite pastebėti kaip pagerėja sveikata, sustiprėja plaukai ir nagai, o subalansuota mityba pagražina kūno linijas.

Tamsiai žalios spalvos ir viliojančio skonio aliejumi, primenančio lazdyno riešutų aromatą, galima pagardinti įvairius patiekalus – padažus, sriubas, salotas, vaisių sultis, taip pat košes ar kitus šiltus patiekalus. Netinka maisto gamybai aukštesnėje nei 70°C temperatūroje, nes tokiu būdu parranda daug maistingųjų medžiagų.

Siekiant paįvairinti kasdienės mitybos racioną, galima vartoti suaugusiems kasdien po 1-2 valgomuosius šaukštus prieš valgį, vaikams 1-2 arbatinius šaukštelius per dieną.

Kanapių aliejų galima naudoti kaip kosmetikos priemonę – tepti kūno ar veido odą po dušo/ prausimosi, sutepti sausus plaukus ir palaikyti keletą minučių kaip kaukę, naudoti kaip bazinį aliejų kitoms medžiagoms sumaišyti.

Tad nedelskite ir pasidėkite šį gyvybės šaltinį ant savo stalo jau šiandien!

Literatūros šaltiniai:

https://cannalist.eu/12-benefits-of-hemp-seed-oil-for-great-health/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324450

https://www.healthline.com/health/hemp-oil-for-skin#uses

https://www.vle.lt/Straipsnis/riebalu-rugstys-79861

https://ratical.org/renewables/hempseed1.html